Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Uzman Klinik Psikolog Emre AYAR

2019 yılında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans, 2010 yılında Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümü Lisans mezunudur.

Gelişimsel Geçmişine odaklandığımızda;  2010 yılında, Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümü Lisans programını kazanarak, psikoloji bilimiyle tanıştı. Üniversite yıllarının ilk yıllarında, doğa sporları, dağcılık eğitimi alarak Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun lisanslı sporcusu oldu; bu odakta ülkemizdeki yüksek coğrafyaları adımlayarak, Bolkar Dağları, Aladağlar, Beydağları, Hasan Dağı, Erciyes Dağı, Ağrı Dağı gibi ülkemizin en yüksek noktalarında yaz ve kış tırmanışları yaparak, zirveleri ile tanıştı. Dağcılık, kişilik gelişiminin son dönemlerinde adeta nokta koyarcasına katkıda bulundu; hayatta kalma, problem çözme, kriz yönetimi, stres yönetimi ve ekip yönetimi gibi beceriler kazandırdı. Mersin Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. Dağcılık sporunu psikoloji bilimiyle özdeştirerek; “ Sporun, sporcu davranışına etkisi” başlıklı araştırmasını yaparak, Ankara Üniversitesi 14.UPOK’ta başarıyla sundu. Lisans eğitimi sürerken, Mersin’de bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, Mersin Toros Devlet Hastanesi’nde ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Amerika Birleşik Devletleri Ocean City, MD’de stajyer öğrenci olarak bulundu. 2008 yılında üniversitenin psikoloji kulübü ile çalışmalara başladı. Lisans eğitiminin son yılında Psikoloji Topluluğu yönetim kurulu başkanlığına seçildi ve ülkemizde şimdilerde psikoloji bölümlerinde gelenekselleştirilmiş olan “Psikoloji Günleri” ‘nin ilk etkinliklerinden birisini gerçekleştirdi.
Lisans eğitimi sürecinde psiko dinamik psikoloji ilgi odağında yaptığı derleme olan; “Adlerian Bakış: Yaşamın anlam ve amacı” isimli çalışması ile İstanbul Üniversitesi 13. UPOK’ta Poster Çalışması Yarışmasında 3.lük ödülü kazandı. Lisans eğitiminin sonunda; “Sosyal Etkiyi Arttırmak: Ekolojik Manipülasyon” isimli lisans bitirme teziyle, onur derecesiyle bölümünü tamamladı; ardından, Ege Üniversitesi Sosyal Psikoloji Tezli Yüksek Lisans programına kabul edildi ve dersler aldı.

2010 yılında, Oyun Terapisi eğitimi alarak, İzmir/Bostanlı Özel Duyu Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, Psikolog – Oyun Terapisti olarak çalışmaya başladı; yaygın gelişimsel bozukluklar, özellikle otizm spektrum bozukluğu tanılı bireyler üzerinde çalıştı; duygu ve düşüncelerini söylem olarak ifade edemeyen otizmli bireylerin, duygu, düşüncelerini anlamaya çalıştı; ailelerin eğitimi çalışmaları yaparak, otizm üzerine bilgilendirme ve farkındalık sağlamayı amaçladı.
2012 yılında, zorunlu askerlik hizmeti için TSK bünyesine girerek, Samsun Sahra Sıhhiye Eğt.K.lığı’na alındı, buradaki temel askeri eğitimi dereceyle bitirerek; Gülhane Askeri Tıp Akademisi(GATA)’ne atandı, Psikolog olarak, askerlikte uyum sorunları, travma bozuklukları ve psikolojik danışmanlık odaklı çalıştı; Sağlık Sınıfı Teğmen rütbesiyle terhis oldu.

2013 yılında Sağlık Bakanlığı personeli olarak çalışmaya başladı; sırasıyla Kayseri İli Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı çeşitli hastanelerde Psikolog olarak çalıştı. 2014 yılından 2017 yılına kadar Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği AİBÜ İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Psikolog olarak görev yaptı.
Mesleki yaşamında, öncelikle Sağlık Bakanlığı Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları Yeterlik Sertifika sınavını kazandı. Mesleki özel ilgi ve çalışma alanı olan Sigara Alkol ve Madde Bağımlığı odaklı çalışmaya başladı. Sağlık Bakanlığı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi(AMATEM) Temel Sertifika eğitimini başarıyla tamamladı. Sağlık Bakanlığı Alkol ve Madde Bağımlılığında Psiko-Sosyal Müdehale Eğitimini başarıyla tamamladı. Bu becerilerin gelişmesiyle, Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği AİBÜ İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sigara alkol ve madde bağımlılığı hastalarının psiko-sosyal müdehalesi odaklı çalıştı.


Eğitim ve mesleki yaşam dönemlerinde akademik araştırmalar ve bunların yayın olarak çeşitli dergilerde sunulmasıyla bilimin birikimsel ilerlemesine katkıda bulundu, bu çalışmalar web sitemizin akademik makaleler kısmında detaylıca yayınlanmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği asıl üyesidir.

Akademik Çalışmalar
Poster Bildiriler
Ayar E., Çakır K. (2009); Adlerian Bakış: Yaşamın Anlamı ve Amacı Nedir?, İstanbul Üniversitesi, 13. UPOK, İstanbul.
Ayar E.(2010); Sporun, Sporcu Davranışına Etkisi: İrtifa Değişimlerinde Acemi Dağcıların Tahammül Düzeyi, Ankara Üniversitesi, 14. UPOK, ANKARA.
Sözlü Sunumlar
Ayar E.(2010); Sosyal Etkiyi Arttırmak: Ekolojik Manipülasyon, Ankara Üniversitesi, 14. UPOK, ANKARA.
Ulusal Akademik Hakemli Dergi Yayınları
İdiopatik Parkinson Hastalığında Yüzde Duygu Tanıma ve Ayırt Etme Bozukluğu
Facial Emotion Recognition and Discrimination Deficit in Idiopatic Parkinson Patients
doi: 10.4274/tnd.44227 Sayfalar 16 – 21
Ersin Kasım Ulusoy, Emre Ayar, Deniz Bayındırlı
Kronik Migrenli Kadın Hastalarda Disosiyatif Bozukluk Prevelansı ve Depresyon-Anksiyete ile İlişkisi, baskıdaki makaleler( Cilt 31, Sayı 2 (2015) Selçuk Tıp Dergisi )
Ulusoy, Ayar, Bayındırlı, Yön
Ödül
İstanbul Üniversitesi 13.UPOK EN İYİ POSTER YARIŞMASI: 3.LÜK ÖDÜLÜ
Ayar E., Çakır K. (2009); Adlerian Bakış: Yaşamın Anlamı ve Amacı Nedir?, İstanbul Üniversitesi, 13. UPOK, İstanbul.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir