Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Tematik Algı Testi (T.A.T)

Test, Harvard Psikoloji Kliniğinde 1938 yılında geliştirilmiştir. Projektif bir testtir. Motivasyon, ihtiyaçlar, davranışı belirleyen iç işlevler ve bunları gruplanması amaçlanmıştır. Murray, testin yapımında biyolojik etmenlerin yanında çevresel ve sosyal etmenlerin de davranışa etkisini göz önüne almıştır.

Uygulamada toplam 16 kart vardırKartlarda belirli temalar, resimler halinde verilir. Kartların bir kısmı sadece erkekler bir kısmı da kadınlar içindir.Danışanın resme bakarak bir hikaye anlatması istenir. Anlatılan hikaye öz yaşamsal bir öyküye benzer. Kişi için önemli unsurlar, sorunlar öne çıkar ya da tekrarlanır.

8 yaşın üstündeki herkese test verilebilir. Uygulama süresi 30 dk ile 1 saat arasındadır. Birebir uygulanan bir testtir. Sadece danışan ve testör vardır. Sonuçlar, kişiye özeldir. Sonuçlar danışana açıklanabilir. Ancak rapor sadece testi isteyen hekim ya da psikolog/psikoterapiste verilir.

Tematik Algı Testi, Rorschach sonrasında tamamlayıcı olarak kullanılabileceği gibi ayrıca da uygulanabilir. Özellikle eğitim ve entelektüel seviyenin düşük olduğu durumlarda kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.