Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Online Terapi Nedir, Nasıl Çalışır?

Geleneksel, yüzyüze terapinin size sunduğu deneyim, ilk ortaya çıkışı olan 1800’lü yıllardan bu yana çok da değişmemiştir; danışan bir merkeze gelir, koltuğuna oturur ve zorlanmaları hakkında terapisti ile çalışır. Çalışma bitince de danışan bir ya da iki hafta sonra aynı saatte ve aynı yerde görüşmek üzere ordan ayrılır.

Bu tip bir geleneksel çalışma biçimi, eğer terapistinizin terapi merkezi size çok yakın değilse, fiziksel olarak bir ulaşım zorluğu içerir. Bir seans için öncesinde bir saatinizi merkeze gelmek için ve seans sonrasında da bir saatini gideceğiniz yere varmak için harcarsınız. Bununla birlikte online terapi size tüm bu yitirdiğiniz zamanı kazanmanızı sağlar. Özellikle zaman yönetiminin bir probleme dönüştüğü metropollerde online terapi ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

Ergenler ya da genç erişkinler internet ve internet araçlarını son derece etkin olarak kullanabilmekte olup bu tip bir terapi-danışmanlık metodu bu gruptaki kişilere oldukça çekici gelebilmektedir. 

Özellikle son zamanlarda dünyanın gündeminde olan salgınlar ve diğer afetler, kronik fiziksel hastalık, bakım verilmesi gereken birinin varlığı gibi terapist ve danışanın yüz yüze gelmesinin neredeyse imkansız olduğu durumlarda online danışmanlık başka türlü bir araya gelmesi nerdeyse imkansız olan bu iki kişinin, sizin ve terapistinizin bir araya gelmesini sağlar.

Bununla beraber kullanılan terapi tekniği ve alınan terapi sebebi de online terapiyi kullanılabilir ya da kullanılamayacağını belirler. Bilişsel davranışçı terapi, EMDR terapisi, Destekleyici terapi, kabul kararlılık terapisi ve cinsel terapi online terapi için oldukça kullanılabilir olmakla birlikte ve dinamik terapi çalışma şekilleri bakımından tam uygunluk göstermeyebilir. Yine bu bağlamda bireysel yetişkin terapisi online terapi için uyumlu olmakla birlikte çocuk terapisi, oyun terapisi, çift terapisi ve evlilik terapisi online terapinin yeterince işlevsellik gösterdiği alanlar değildir.

Yapılan pek çok araştırma konuşma terapilerinin beyin bölgeleri arasındaki iletişimi güçlendirerek kelimenin tam anlamıyla beyni değiştirdiğini ve böylece semptomları azaltarak düzelmeyi desteklediğini göstermiştir.Yüzyüze terapiyle karşılaştırıldığında da online terapinin de yüzyüze terapiye benzer bir etkinlik düzeyinin olduğu görülmüştür. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki makaleleri okuyabilirsiniz

Andersson, G., &Cuijpers, P. (2009). Internet-basedandothercomputerizedpsychologicaltreatmentsforadultdepression: A meta-analysis. CognitiveBehaviourTherapy, 38(4), 196-205. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20183695

Wantland, D. J., Portillo, C. J., Holzemer, W. L., Slaughter, R., &McGhee, E. M. (2004). Theeffectiveness of Web-based vs. non-Web-basedinterventions: a meta-analysis of behavioralchangeoutcomes. Journal of Medical Internet Research, 6(4). http://www.jmir.org/2004/4/e40/