Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Gece Uyuyamayan Çocukla Baş Etme

Çocuğunuz uyuması gerektiği zamanlarda uyumuyor; birden hareketlenmeye başlıyor ya da huysuzlanıyor mu? Bu 4 öneriyle mışıl mışıl uyuyan bir çocuğunuz olacak!

  • 1. Bir rutin oluşturun.

    Çocuğunuza bir rutin oluşturun.

Siz nasıl sabahları uyumakta zorluk çekiyorsanız, bu durum çocuklarınız için de geçerli. Televizyon ya da odanın ışığı açıkken çocuğunuzun “uyuması gerektiği saat” olduğunu anlaması zordur. Işıkları söndürün, elektronik aletleri kapatın, sakinleştirici bir atmosfer yaratın. Yavaş müzikler ve hikaye anlatmalar çocuğunuzu uyku için hazırlar.

  • 2. Gün içerisinde yeterince hareket etmesine izin verin.

Gün içerisinde çocuğunuzun enerjisini atmasını destekleyin.

Her çocuk belli bir enerjiye sahiptir. Bizler bunu günlük aktivitelerimizde harcayabilsek de onların daha fazlasına ihtiyacı vardır. Eğer çocuğunuzun enerjisini atmasına izin vermeden onu yatağa sokmaya çalışırsanız, ne yazık ki bu biraz rüya olacaktır. Mümkün olduğunda açık havada oyun oynamasını sağlayın; zıplamak, atlamak yani oyun oynamak onlara çok iyi gelecektir.

 

  • 3. Uyanan çocuğunuza “ödül” vermeyin.

Uyanan çocuğunuza ödül gibi algılayacağı şeyler vermeyin.

Yatağa dönmelerini sağlamak için çocuklarınıza süt, kurabiye gibi ikramlar vermeyin. Bunları ödül olarak kabul eden çocuklarınız sırf bunları elde edebilmek için uykusundan uyanabilir. Sakin bir şekilde sarılın, yatağa geri götürün ve uyuyana kadar bekleyin.

 

  • 4. Tutarlı kurallar uygulayın.

    Belirli kurallar belirleyip bu kurallara siz de sadık kalın.

Çocuklarınızı bir gün 9’da yatırırken, ertesi gün hiçbir sebep söylemeden 8’de yatırırsanız çocuklarınızın kafası karışacaktır. Bu konuda “olumlu pekiştirme” kullanmak daha yararlı olabilir. Hafta içi hep istediğiniz ve anlaştığınız saatte uyuyan çocuğunuza hafta sonu 1 veya 2 saatlik ek süre verebilirsiniz.

 

Psikolog Çağla Altınok

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir