Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

DEPRESYON NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Depresyon Nedir? Depresyon Tanımı

Depresyon; devamlı bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygudurum bozukluğudur. Depresyonun bir diğer ismi majör depresif bozukluğu veya klinik depresyon olarak da adlandırılmaktadır. Bireyin sürekli umutsuzluk ve çökkün duygudurumu halinde olmasından rahatsızlık duyan bireylerin hissettikleri, duygu ve düşüncelerinden dolayı sorunlar yaşarlar ve  bu durumdan sonra hayat onlara değersiz ve yaşamaya değmez, anlamsız gelebilir.

Depresyon sadece bir keyifsizlik veya anlık bir durum değildir ve bu depresif durum uzun sürebilir. Depresyon genellikle 20 ve 30’lu yaşlarda başlar ancak her yaşta rastlanabilecek bir rahatsızlıktır. Kadınlara, erkeklere oranla daha fazla teşhis konmaktadır. Bunun sebebi ise kadınların bu konuda tedaviye açık olması ve istemesidir.

Depresyonun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli kalıtsal problemler, çevresel faktörler yer almasında önemli bir etkiye sahiptir. Depresyon belirtilerinde düşük benlik saygısı, aşırı kötümser olma, kötümser olma, fiziksel ya da cinsel istismar, ailede kayıp yaşanması, ailede alkol kullanımı, aile içi çatışmalar gibi faktörler depresyonun oluşmasında risk faktörüdür.

İstanbul Bakırköy Divan Psikoloji - Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ

Sebepsiz yere ağlama, boşlukta olmak, umutsuz hissetme, değersizlik, geçmiş başarısızlıklarda kendini suçlama, düşünme, konsantre olma, küçük problemlerde bile öfke problemleri yaşanması, sinirlilik hissi, hayal kırıklığı, hobiler, kilo kaybı ya da artan yeme isteği, kaygı, ajitaston, sırt ve baş ağrıları, sık ve tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri veya intihar girişimleri, uykusuzluk veya çok fazla uyuma hali yorgunluk ve enerji eksikliği gibi belirtiler depresif hastalarda görülür.

Çocuklarda öfke ve sinirlilik hali  ve okula gitmede isteksizlik görülebilir. Gençlerde ise üzüntü, düzensiz uyuma, kendine zarar verme, kendini değersiz hissetme gibi belirtiler görülebilir. İleri yaştaki yetişkinlerde ise; nadiren depresyon görülebilir, ilaç kullanımından kaynaklı olabilir veya hafıza güçlüğü gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Depresyon türleri arasında; Anksiyete sıkıntısı, atipik özelllikler, karışık özellikler, katotoni, melankolik özellikler, mevsimsel özellikler, peripartum başlangıç, psikotik özellikler gibi türleri vardır.

DEPRESYON TEDAVİSİ

Depresyon tedavisinde ilaçlar ve psikoterapi yöntemi etkilidir. Öncelikle ilk aşama olarak psikiyatr semptomları hafifletmek için ilaçları reçete edebilir. İlaç tedavisinde birçok antidepresan türü ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar doktor kontrolünde olmalıdır. Depresyon tedavisinde kullanılan psikoterapiler, bilişsel  davranışçı terapiler ve konuşma terapileri etkilidir.

Psikoterapiler başkalarıyla olumlu ilişkiler kurmada, zorluklara adapte olma ve onlarla baş edebilme konusunda, etmiş hayata dair memnuniyet ve kontrollü olmak, sorunlar karşısında  onlarla baş edebilme ve yöntemler üretmeyi sağlar. Umutsuzluk ve öfke problemlerini aza indirgeme açısından önemli bir tedavi yöntemidir.

Aynı zamanda yüz yüze alternatif depresyon tedavileri de mevcuttur. Bir diğer terapi tedavi ise hastane tedavisidir.de Bazı şiddetli depresyon vakalarında  ise hasta  yeterli bir düzeyde kendine bakamadığı için yatış gereklidir. Hasta bu durumda sakin ve güvende olana kadar psikiyatrik tedavi uygulanır.

İstanbul‘da Bakırköy konumunda bulunan Divan Psikolojik Danışmanlık Merkezimize gelerek siz de Depresyon terapilerine başlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi veya randevu almak için; 0532 307 97 40 numaralı telefon üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.