Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Erken Çocukluk Döneminde Mastürbasyon ve Çocuk Psikoloğu Önerileri

‘‘4 yaşındaki oğlum eliyle cinsel organına dokunuyor ve odasında gizli saklı bu davranışları tekrar tekrar yapıyor. 5 yaşındaki kızım zaman zaman  sürtünüyor, bazen de anaokulunda cinsel organına dokunuyor ve bunu yapmaktan hoşlandığını söylüyor…’’

 ‘’Utanmıyor musun?’’ ‘‘Ayıp değil mi?’’ ‘‘Bir daha yaptığını görürsem…’’ ‘‘Bu tarz şeyler günah…vb’’ cümleleri çocuklarımız için sarf ediyor muyuz?

Çocuklarda okul öncesi dönemde fiziksel, psikolojik gelişmeler olduğu gibi cinsel gelişimler de görülmektedir. Pek çok çocukta da normal gelişim sayılan, herhangi gelişimsel bir olumsuzluk yaratmayan,  genital bölgeyi tekrarlayıcı uyarma davranışları görülmektedir. Genellikle 18 ay civarında başlayarak 4 yaşında en sık görüldüğü döneme ulaşır ve 6 yaşından sonra da gittikçe azalmaya başlar.

Çocuklarda gelişimsel olarak 3 yaş dönemi çok önemli bir dönemdir. Çünkü çocuklar bu dönemde bedenini ve cinsel organını merak ettiği bir sürece girerler. Cinsel organına dokunmanın haz verdiğini keşfeden çocuk bir süre bu davranışı tekrarlayabilir. Tekrarlanan bu davranışlar bazenleri toplum içerisinde, sosyal ortamlarda da görülebilmektedir. Çünkü çocuk kendi bedenini keşfettiği bu süreçte diğer insanlara da bu farklı ve yeni deneyimini paylaşmak ve göstermek ister. Böyle durumlarda çocuğunuza kızmak, onu utandırıp suçluluk duygusu yüklemek yerine, bu davranışın geçici bir süreç olduğunu bilerek anlayışlı tutarlılık sergilemek gerekir.

 Çocuklarda normal sağlıklı bir gelişimin parçası olan cinsel uyarılma (masturbasyon), kimi zaman aileleri zor bir sürece sokabilir. Çünkü yetişkinler bu davranışları utanç verici veya ayıp bir davranış olarak değerlendirebilirler. Bu da sağlıklı olan süreci aslında farkında olmadan sağlıksız bir hale dönüştürür.

YETİŞKİN CİNSELLİĞİ GİBİ DÜŞÜNMEYİN!

Anne babaların bu geçici olan süreci, utanç veren ve olmaması gereken bir durum gibi algılamaları hem kendilerine hem de çocuklarına zarar vermektedir. Çocukların yaşadıkları, hissettikleri yetişkinlerin hissettiklerinden çok farklıdır. Çocuk, cinsel organına dokunmanın haz verdiğini keşfeder ve  bir süre bu davranışı tekrarlayabilir. Çocuk bu davranışları yaparken neden haz aldığını anlayamaz ama farkettiği duygu üzerine tekrar tekrar gider. Çocuk, bedenine dokunurken hem yaşadığı deneyimin farklı olduğunu hisseder hem de haz aldıkça bunu tekrar tekrar sağlamak ister. Kız çocuklarında daha çok eşyalara sürtünme, eliyle dokunma; erkek çocukların da ise cinsel organını tutma, sıkma gibi davranışları görebiliriz.

Böyle durumlar da hemen onların birer çocuk olduğunu aklımıza getirip çocuklarınızın bu davranışlarını bir şekilde (dürtüsel) olarak farkettiğini düşünmeliyiz. Çocuklarınıza öfke duyup onlarla konuşmamayı tercih edersek onları bu davranışla baş başa bırakmış olursunuz. Yani, daha çok yapmasına fırsat vermiş olursunuz. 

Masturbasyon çocuklarda bir tehlike değil, rahatlamaları için özel bir davranıştır. Çocuk kendi bedenine dokundukça ve haz aldıkça kendini güvende hisseder ve  sevilme duygusu ile bu doyumu bir kazanca dönüştürür. Ve bu da yine özgüven gelişiminin temellerini oluşturmaktadır.

NASIL DAVRANMALISINIZ?

*Çocuğunuz masturbasyon yapıyorsa bunu büyütmek yerine  gelişimin sağlıklı bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

*Çocuğunuzu uzaktan, kontrollü bir şekilde takip etmeli ve çocuğunuzun hangi durumlarda bu davranışları sıklaştırdığını tespit etmelisiniz.

*Çocuğunuz herhangi bir sağlık durumu olmadığına , genital bölgesinde kaşıntıya sebep olan bir sorunun bulunmadığına emin olmak gerekmektedir.

*Tüm kontrolleri yapılmış, herhangi bir sağlık problemi yoksa sürecin büyük kısmı yetişkinlerde, yani aile tutumunun öneminde olduğunu unutmamak gerekir.

*Çocuğunuzun gün içinde bu davranışı ne sıklıkla yaptığını gözlemleyin ve onunla sakin bir şekilde konuşmayı deneyin. Ona bunu yaptığı zaman ne hissettiğini sorun ve onu asla utandırmayın.

*Çocuğunuza uygun bir dille bunun özel bir davranış olduğunu anlatın. Ona uygun özel alanlar yaratın ve kendisini sakinleştirmesi ve rahatlaması için farklı aktiviteler bulun.

NE ZAMAN UZMAN DESTEĞİ ALINMALI?

Eğer çocuğunuz bu davranışı normalin dışında çok sık tekrarlıyorsa ve  kendi bedeniyle ilgilenip çevresine olan ilgisini azaltan bir davranış haline getirdiyse ve çocuğun iletişim kurma becerisine zarar vermeye başladıysa kesinlikle çocuk psikolojisi alanında uzman bir çocuk psikoloğundan ya da pedagogdan desteği alınması tavsiye edilir.

Şunu unutmamalıyız ki her iki durumda da masturbasyon gelişimin en temel parçasından biri olup, davranışın sıklığı ve sürecin uzayıp uzamaması tamamen ailenin ,yetişkinlerin tutumları ile doğru orantılıdır. Ailelere önerim, bu süreci gözümüzde büyütmememiz; ama göz ardı da etmememiz gereken bir durum olduğudur. Her süreçte olduğu gibi  sabır ve tutarlılıkla yola çıkılan her durum başarıyla sonuçlanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.