Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Boşanma; ailenin her üyesine, özellikle de çocuklara bir yük getirir. Böyle bir durumda olumlu düşünmek zorlaşır ve gelecekte mutlu olacağımıza olan inancımız azalır. Küçük çocuklar ise ne olup bittiğini tam olarak anlamayabilirler. Ancak hangi yaşta olursa olsunlar, çocuklar boşanan ebeveynleri için kendilerini suçlar.

Çocuğunuzla boşanma hakkında boşanma gerçekleştikten sonra değil, daha erken bir zamanda konuşmanız daha doğrudur. Eşinizle öncesinde ne konuşacağınızı planlayın ve bu sayede çocuğunuzun iki farklı hikaye duymasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzun ebeveyn ilişkileri bakımından güvende hissetmeleri gerekir. “Annenle baban uzun süredir geçinemiyor. Evliliğimizi daha iyi, daha mutlu hale getirebilmek için birçok yol denedik ancak bunu başaramadık. Biz de boşanmaya karar verdik” konuşmaya başlamak için iyi bir giriş olabilir.

Çocuklar genelde bununla yetinmez ve çok fazla soru sorabilirler. Nerede ve kimle yaşayacaklarını, diğer ebeveynini ne kadar sıklıkla göreceğini, okul durumunu bilmek isteyebilirler. Cevapları biliyorsanız, bu bilgileri onunla paylaşın. Bilmiyorsanız da dürüst olun.

Boşanmadan çocukların zarar görmemesi için neler yapılmalıdır?

1. Açık bir konuşma yapın.

Çocuğunuzla boşanma hakkında konuşun.

Çocuğunuzla boşanma hakkında konuşun. Yapılabilecek en kötü şey, hiçbir şey olmamış gibi davranmaktır; çünkü aslında o çocuk için çok şey oluyordur. İhtiyaç duyduğu her an sizinle konuşabileceğini ona açıklayın. Bu durumla nasıl başa çıktığını da sorabilirsiniz.

2. Çocuklarınızın öfke ve hayal kırıklıklarını kabul edin.

Çocuklarınızın öfke ve hayal kırıklıklarını kabul edin.

Çocuğunuzun nasıl hissettiğini dinleyin ve bu duygulara sahip olmasının doğal olduğunu ona da anlatın.

  • Çocuğunuzun korkuları hakkında konuşun.
  • Çocuğunuzun ağlamasına izin verin.
  • Çocuğunuzun endişeleri için mutlaka onun yanında olduğunuzdan emin olun.

3. Boşanma kimsenin, özellikle çocuğunuzun hatası değil; bunu onlara da anlatın.

Boşanma kimsenin, özellikle çocuğunuzun hatası değil; bunu onlara da anlatın.

Çocuğunuzun boşanmanın kendi suçu olmadığını bildiğinden emin olun. Boşanmanın gerçek sebebini anlayamadıkları için kendilerini suçlayabilirler. Boşanmanızda suçlu bir taraf olduğunu düşünüyor olsanız bile, bunu çocuğunuza anlatmayın ve bu kişiyi parmakla göstermeyin. Çocuklar bunu içselleştirebilir ve o kişiye karşı öfke hissedebilirler.

4. Çocuklarınızın anne ve babasının hala onları çok sevdiğini bilmelerini sağlayın.

Çocuklarınızın anne ve babasının hala onları çok sevdiğini bilmelerini sağlayın.

Çocuklar bazı değişikliklere hazır olsalar da, bu tür bir değişikliğe hazır değiller. Anne ve babasının sevgisinin değişmeyeceğini bilmesi, çocuk için en kurtarıcı adımdır.

5. Rutinlerini değiştirmemeye çalışın.

Rutinlerini değiştirmemeye çalışın.

Taşınma ve yeni bir ev gibi önemli değişiklikler meydana gelse de, olabildiğince onun rutinini korumaya çalışın. Örneğin uyku zamanlarını, yemek zamanlarını tutarlı hale getirin. Çocuklar rutin bir ortamda daha güvende hissederler.

6. Özel günler için düzenlemeler yapın.

Özel günler için düzenlemeler yapın.

Doğum günler veya tatiller gibi özel günlerde herkes göz önünde bulundurulmalıdır. Bu zamanlarda eski eşinizle plan yapmaya çalışın, bu mümkün değilse çocuğunuzun iki ebeveyniyle de zaman geçirebileceğinden emin olun. Çocuğunuzdan aracı olmasını istemeyin. “Git annene bunu söyle”, “babana git böyle yapmasını söyle” gibi şeyler yaparak çocuğunuzu garip bir duruma sokmak adaletsizdir.

Psikolog Çağla Altınok

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir