Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Alışverişte Çocuğun Huysuzlanması Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzla alışverişe çıkmak, belki de sizin için bir eziyet olmaya başladı. Bağıran, kendini yerden yere atan bir çocuğunuz olabilir ve bu yüzden toplum içinde kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Ancak bunu atlatmanın da yolları var!

Onunla konuşun ve ona şarkı söyleyin

Onunla konuşun

Küçük çocuklar için o alışveriş kalabalığı bunaltıcı olabilir. Zaten ufacık bedenleriyle insanların yalnızca bacaklarını görüyor ve onlarca bacak onun da kafasını karıştırıyor. Sesler, ayaklar, gürültü… Onu bundan kurtarmak için sesinizi kullanın, onunla konuşun ya da ona şarkı söyleyin. Sizin sesiniz onun dikkatini çekecek ve onu rahatlatacaktır. Gittiğiniz mağazalar ya da aldığınız ürünler hakkında onunla konuşabilirsiniz, göz temasını da unutmadan tabii.

Onu rahat ettirin

Onu rahat ettirin

Sizin için kısa olan yürüyüş çocuğunuz için çok uzun olabilir; bu yüzden mümkün olduğunda dinlenmesine izin verin. Ayaklarını sürüyerek yürümeye başladıysa oturması gerekiyor olabilir. Ya da sizin hissettiğiniz sıcaklığı onlar farklı hissedeceğinden buna da dikkat etmeniz gerekebilir. Dışarıdayken sarın sarmalayın ama kapalı bir ortama giriyorsanız o atkıyı ve şapkayı çıkarabilirsiniz. Tuvalete gitme ihtiyacı duyduğunda bunu ertelemeyin, onlar bizim kadar sabra sahip değil, ayrıca bedenleri de buna uygun değil.

Onu eğlendirin

Onu eğlendirin

Bir şehirde küçük bir çocuğun ilgisini çekebilecek çok şey var. Ona parlak vitrinleri gösterin, hele şu an her taraf yeni yıl tasarımıyla dolmuşken bunlarla bile eğlenebilir. Trafik ışıklarından hoşlanacaktır, renklerin ne anlama geldiğini ona sorarsanız hem öğrenir hem de öğrendiğinden keyif alır. Yürüyen merdiven ya da cam asansör sizin için sıradan bir şey olsa da onlar için eğlendiricidir, bu sebeple siz de bundan keyif alıyor gibi davranabilirsiniz; o zaman o da bundan heyecan duyacaktır.

Alışverişe onu da dahil edin

Alışverişe onu da dahil edin

Bir dükkandan sizin için bir eşya seçmesini isteyin. Tabii onlarca seçenek içinden değil, belki sizin de beğendiğiniz 3 diş fırçasını onun önüne koyun ve birini seçmesini rica edin. Bu onu da alışverişinize dahil eder ve kendini birey gibi hissetmesine yardımcı olur. Ödeme yaparken onu da kaldırın ve tezgahtaki eşyaları görmesine izin verin, böylece neler aldığınızı görür ve kendini de bu alışverişin bir parçası hisseder.

Onu övün

Onu övün

Her insan övgüyü sever, bu sizin ufacık çocuğunuz olsa da. Uslu durduğu için, o diş fırçasını seçtiği için… Tabii ki en iyisi alışveriş sonunda ona sarılmanız olacak, artık ikiniz de bu alışverişten mutlu ayrılacaksınız!

Psikolog Çağla Altınok

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir