Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Çözüm Odaklı Terapi

Geleneksel terapi yöntemleri sorunu çözebilmek için büyük ölçüde danışanın geçmişine, ilişkilerine ve sorunun niteliğine odaklanırlar. Çözüm Odaklı Terapi ise danışanı terapiye yönlendiren sorunların niteliğine odaklanmak yerine, terapi süreci sonunda elde etmek istedikleri ve başarmak istedikleri hedefler üzerine odaklanan 50 yıllık bir terapi yöntemidir.  Çözüm Odaklı Terapi, hedefleri netleştirmeye ve danışanın aynı sorunlarla geçmişte başa çıkabildiği durumlara odaklanır. Kısacası, bu terapide önemli olan danışanın geçmişi değil, şu andaki durumu ve geleceğidir.

 

Terapist, danışana gerçekleşmesini istediği geleceği düşünmesini söyler ve bu aşamadan sonra danışan ve terapist, beraber çalışarak danışanın bu istenilen geleceğe doğru ilerlemesini, çoğunlukla küçük adımlarla, zaman zaman da büyük değişiklikler yaparak sağlar. Çözüm zaten danışanın kişisel kaynaklarında vardır. Sorunlara nelerin yol açtığıyla uğraşmaktan çok, sorunların nasıl aşılabileceği üzerinde durulur.

Çözüm Odaklı Terapi uygulayan terapistler, insan hayatında değişimin sürekli olduğuna inanır. Bu sayede, danışanın kendisine istedikleri doğrultuda bir geleceğe ulaşmak için sağlam hedefler koymasını sağlar. Bu noktada da terapistin görevi, danışanı bu geleceğe yönlendirmek, hedeflerini gerçekleştirmesini sağlamaktır.

 

Bu terapi üç temel soruya dayandırılır.
Birincisi: Bu terapiden beklentileriniz neler?
İkincisi: Beklentilerinizin gerçekleştiği durumda gündelik hayatınızda neler değişir?
Sonuncusu: Beklentileri gerçekleştirmek uğruna atmış olduğunuz adımlar nelerdir?

Bu soruların yapıcı cevapları danışan tarafından verilebildiği zaman, önemli değişiklikler yaratır. Terapistin amacı, bu soruları danışana kendi cevaplarını bulmaya teşvik edici ve harekete geçirici biçimde sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir