Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Olumlu Tepki Verin

Partnerin Teklifine Olumlu Tepki Verin: Tekliften kastımın fiyat teklifi olmadığı açıktır sanırım. Hepimiz sık sık, partnerimizin dikkatini çekebilmek için, çeşitli tekliflerde bulunuruz. Bir şey söyleriz ve buna bir yanıt verilmesini isteriz ki bu bazen “Güzel bir gün, değil mi?” kadar basit olabilir.

Eğer teklifimize olumlu yanıt alırsak bu güzel, ilişkimizin skorboaruna bir puan daha ekleyebiliriz. Lakin eğer yanıt alamazsak ya da olumsuz bir yanıt alırsak (“Güzel bir gün, değil mi?” teklifine “Ne alaka?” gibi) o zaman ilişkimizin skorboardundaki puanımız azalacaktır. John Gottman yaptığı bir çalışmada 6 yıl boyunca evli çiftleri izlemiştir. Bu sürenin sonunda boşanan çiftlerde partnerinin yaptığı teklife yönelenlerin oranı %33 iken evliliğini sürdürenlerde bu oran %86’dır.

Skorboardunda yüksek puanlar bulunan çiftler ilişki sermayesini arttırıyor demektir. Problemlerini onarabilirler. Tartışırken bile gülmeyi becerebilirler ve bu büyük bir fark yaratır. Mizah, tartışma esnasında ortaya çıkan fizyolojik uyarılmayı azalttığından oldukça etkili bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir