Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Başarı Sk. No:1 B Blok K:3 D:6 Bakırköy

Evlilikteki Tehlikeler


Herkes zaman zaman romantik ilişkisinde sorunlar yaşayabilir. Bazen de bu sorunlar tekrarlanır, tekrarlanır, tekrarlanır…

Bu konuda insanlara danıştığınızdaysa, bilimsel bir çalışmadan temel almayan, önerilerini sıralarlar.

John Gottman ilişki sorunlarının bilimsel bir çalışma nesnesi haline getirmiş, romantik ilişkilere dair 40 kitap yazmış ve hayatının 40 yılını buna adamış önemli bir psikologdur. Bu çalışmaların sonunda iki tür çift tanımlamıştır, “Ustalar” ( ilerlemeyi başarabilenler) ve “Yıkımcılar” ( İlerleyemenler).

Bir “Yıkımcı” olmaktan çıkıp “Usta” olmak istiyorsanız bu makale tam size göre.

İlişki Kıyametinin Dört Atlısı

Yaptığı 40 yıllık çalışmaların sonucunda John Gottman “Ustalar”ın kaçındığı, “Yıkımcılar”ın ise tekrar tekrar yaptığı ilişkinin kötüye gideceğine dair dört başat özellik belirlemiştir.

Eleştirel Olma: Taraflardan birinin diğerinin kişiliğini ya da karakterini sorun olarak işaret etmesidir. Ustalar ise bunun tam tersini yaparlar: Tartışmaya oldukça nazik bir biçimde, sorunu küçülterek başlarlar ve duygularından, nelere ihtiyaç duyduklarından bahsederler.
Eleştirel olma daha çok kadınların bir davranışı olmakla birlikte erkeklerin ilişkiyi nasıl berbat ettiklerine birazdan değineceğiz.

Savunuculuk: Mahşerin ikinci atlısı eleştirilmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkar. İki biçimi vardır:
Karşı saldırı
Masum bir kurban olma ve sızlanma
Partnerleri eleştirel olduğunda bile Ustalar savunucu davranmazlar. Eleştiriyi kabul eder, etmese bile problemin bir parçası olma sorumluğunu alırlar ve şöyle derler: “Hadi, konuş benimle. Bu konu hakkındaki duygularını işitmek istiyorum.”

Hor Görme: Partnerin onurunu kıran, ondan üstünmüşçesine yukarıdan yapılan konuşmaları kapsayan aşağılama sadece ilişkinin bitişinin en önemli yordayıcısı olmakla kalmayıp, aşağılanan kişinin sonraki zamanlarda yakalanması muhtemel enfeksiyon hastalıklarının sayısını da yordamaktadır.
Duvar Örme: İletişimi tıkamak ya da duymazdan gelmektir. Partnere ”Umrumda değil” demenin pasif halidir. Bunu yapanların %85’i erkektir.

Bu Dört Atlıdan Korunmak Mümkün mü?

“Ustalar”ı takip ederek Gottman bu sorunun cevabının evet olduğunu bulmuştur. İşte Dört atlıyı mağlup etmenin yolları.

Devam >>>​

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir